KTÓRĄ FOLIĘ WYBRAĆ?
Folie przeciwsłoneczne wewnętrzne czy zewnętrzne? Które wybrać?
Wybór folii zależy od rodzaju szyby w naszych oknach. Na oknach z szybą pojedynczą można zamontować zarówno folie przeciwsłoneczne wewnętrzne jak zewnętrzne.
Na oknach z szybą zespoloną wypełnioną gazem, na oknach dachowych, na oknach z szybą z bezpiecznego szkła należy montować folie przeciwsłoneczne zewnętrzne.
Folie przeciwsłoneczne zewnętrzne skuteczniej pozwalają obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczenia, w porównaniu z foliami przeciwsłonecznymi wewnętrznymi.
Folie przeciwsłoneczne wewnętrzne można montować na oknach z szybą pojedynczą oraz na oknach izolacyjnych o współczynniku K równym 3.0. W przypadku szyby o współczynniku K 1.8, lub niższym zalecamy montaż folii przeciwsłonecznych zewnętrznych.
Zaletą folii przeciwsłonecznych wewnętrznych jest ich długi okres użyteczności -10 do 15 lat wg danych producenta a nawet dłuższy przy odpowiedniej konserwacji.
Należy jednak pamiętać, iż folie tego typu nie zapobiegają nagrzewaniu się szyby, a więc ciepło jest nadal emitowane do wnętrza pomieszczenia.
Czy oklejanie szyb folią jest bezpieczne dla szkła?
Tak, pod warunkiem właściwego doboru folii okiennej i odpowiedniej aplikacji (naklejenia) na szybę.
Czy przyciemnianie szyb foliami jest bezpieczne dla zdrowia?
Tak. Folie okienne posiadają Atest Państwowego Zakładu Higieny. Folia na okna przeciwsłoneczna zatrzymuje 99% – 100% szkodliwego UV.
Jaki jest sposób mocowania folii na okna?
Przeciwsłoneczne folie okienne są foliami samoprzylepnymi, tzn. zaopatrzonymi w warstwę klejącą.
Jak długo schnie folia po naklejeniu?
Sugerowany czas wysychania wynosi do 30 dni. Podczas tego procesu normalnym zjawiskiem jest pojawienie się małych pęcherzyków powietrza i/lub zamglony wygląd. Wszystkie te niedogodności powinny zniknąć w momencie całkowitego wyschnięcia folii. W zależności od warunków pogodowych schnięcie może potrwać nawet do 45 dni. Zdarzają się również przypadki, kiedy folia wysycha w ciągu zaledwie kilku dni. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych w jakich klejone są folie i w jakich dosychają po naklejeniu.
Jaki okres czasu folie są skuteczne?
W zależności od rodzaju foli okres utrzymania swoich parametrów to 5 do 10 lat.
Czym różni się folia termiczna na okna od folii termoizolacyjnej na okna?
Niczym. Folia termoizolacyjna do okien, jaki i folia termiczna, ograniczają nagrzewanie pomieszczenia latem i straty ciepła zimą.
Czym różni się folia refleksyjna od folii przyciemniającej na szyby?
Folia refleksyjna jest również folią przyciemniającą. Natomiast nie każda folia przyciemniająca jest folią refleksyjną, czyli zawierającą powłokę metaliczną powodującą efekt lustra (refleks).
Folia przyciemniająca na szyby pochłania promieniowanie słoneczne (w tym pasmo widzialne) i zaciemnia pomieszczenie. Folia refleksyjna dodatkowo posiada powłokę metaliczną dającą efekt lustra, gdyż odbija pasmo widzialne światła. Folia lustrzana jest przez to bardziej efektywna w redukcji nagrzewania słońcem.
Czy folia termoizolacyjna do okien służy do przyciemnienia okien, jak działa?
Zadaniem folii termoizolacyjnej na szybie jest ograniczenie przepływu ciepła słonecznego latem i ucieczki ciepła z pomieszczeń zimą. Folia termoizolacyjna może być folią przyciemniającą okna.
Czy szyby przeciwsłoneczne, to szyby oklejone folią okienną przeciwsłoneczną?
Nie. Szyby przeciwsłoneczne, to także szyby pokryte napyloną warstwą przeciwsłoneczną na etapie produkcji okien. Folia okienna przeciwsłoneczna naprawia błędy projektowe.
Czy folię przeciwsłoneczną można zastąpić folią ozdobną?
Raczej nie. Folie ozdobne w tym folie matowe, czy folie szronione nie posiadają tak wysokich parametrów redukcji nagrzewania jak folie przeciwsłoneczne.
Posiadam klimatyzator. Jest mało wydajny i pochłania dużo energii elektrycznej. Co mogę zrobić?
Można zastosować folię przeciwsłoneczną na okna, dzięki której zmniejszy się nagrzewanie pomieszczenia i będzie wspomagana praca klimatyzatora. Montaż folii okiennych oszczędza także urządzenia klimatyzacji wydłużając ich żywotność.
Folia czy klimatyzacja?
Folie przeciwsłoneczne są zdrowsze od powodującej alergie i przeziębienia klimatyzacji. W naturalny sposób chronią oczy i skórę osób znajdujących się w nagrzewających się pomieszczeniach i odbijają refleksy z monitorów np. komputerowych. Intensywne naturalne światło słoneczne wpadające przez okna może skutecznie uniemożliwiać
wykonywanie zawodowych obowiązków lub domowych czynności. W takich miejscach jak biura, hale produkcyjne czy mieszkania, w których w upalne dni temperatura staje się
trudna do zniesienia, a klimatyzacja nie chłodzi wystarczająco pomieszczeń, rozwiązaniem są okienne folie przeciwsłoneczne.
Czy folię można uszkodzić podczas użytkowania?
Tak, można. Niewłaściwa konserwacja lub mycie szyb niezalecanymi przyborami może powodować trwałe zarysowania folii. Zwracajmy również uwagę na bawiące się dzieci obok przeszkleń oklejonych folią, gdyż plastikowe lub metalowe elementy zabawek mogą uszkodzić folie.
Jak myć okna z folią przeciwsłoneczną?
Szyby z naklejoną folią myjemy klasycznie wszystkimi dostępnymi środkami do pielęgnacji szkła. Możemy stosować gumowe ściągaczki do mycia szyb, miękkie ściereczki oraz ręczniki papierowe. Nie należy czyścić folii na sucho.